Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

Višnjica Blog 2024-11-01

Saznajte sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - kako se prikupljaju, koje bolesti leče, troškovi i dugoročna čuvanja. Kompletan vodič za buduće roditelje.

Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate

U poslednje vreme sve češće se govori o matičnim ćelijama iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnogi budući roditelji razmišljaju o opciji čuvanja ovih ćelija prilikom porođaja, ali postoji i dosta nedoumica i pitanja vezanih za ovu proceduru.

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite tipove ćelija - od srčanih mišića, krvnih zrnaca do ćelija kože. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije su odgovorne za formiranje svih tkiva i organa. Kod odraslih, matične ćelije imaju ulogu popravke oštećenih tkiva.

Najveća koncentracija matičnih ćelija kod odraslih je u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama njihova vitalnost opada. Naučnici su otkrili da se posebno mlade i vitalne matične ćelije nalaze u krvi pupčane vrpce novorođenčeta.

Kako se prikupljaju matične ćelije?

Proces prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan kako za majku tako i za dete. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce. Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu, a ceo postupak traje samo nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, krv se pakuje u specijalne posude i šalje u laboratoriju na analizu. Proverava se prisustvo infekcija i vitalnost ćelija. Ako su ćelije zdrave, zamrzavaju se na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota, gde mogu ostati vitalne decenijama.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Trenutno se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge maligne bolesti
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje krvi
  • Poremećaje imuniteta
  • Metaboličke poremećaje

Postoje dve vrste terapije: autologna (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogena (lečenje ćelijama donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Ko može koristiti sačuvane matične ćelije?

Istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta. To znači da osim samog deteta, njegovi roditelji, braća i sestre, a kasnije i njegova deca mogu potencijalno koristiti ove ćelije u terapiji.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cene čuvanja variraju u zavisnosti od zemlje i banke matičnih ćelija. U Evropi, početni troškovi se kreću od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina čuvanja. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu produžiti čuvanje uz godišnju naknadu od oko 40 evra.

U slučaju blizanaca, mnoge banke nude popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta.

Da li postoji rok trajanja za matične ćelije?

Iako se često pominje period od 20 godina kao standardni rok čuvanja, matične ćelije mogu ostati vitalne i duže od toga u kriogenim uslovima. Nakon 20 godina, roditelji mogu produžiti čuvanje ili dete može odlučiti da ćelije zadrži ili ih pokloni banci.

Gde se mogu čuvati matične ćelije?

Trenutno u Srbiji ne postoji banka matičnih ćelija, pa se ćelije šalju u inostranstvo, najčešće u Belgiju. Međutim, postoje planovi za otvaranje banke matičnih ćelija u Beogradu u skorije vreme. U susednim zemljama poput Hrvatske već postoje takve institucije.

Da li vredi čuvati matične ćelije?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lični izbor svake porodice. Dok neki lekari smatraju da je ovo korisna investicija u zdravlje deteta i porodice, drugi ističu da većina porodica nikada neće koristiti sačuvane ćelije. Najčešće se preporučuje čuvanje u porodicama sa istorijom bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama.

Bez obzira na odluku, važno je biti potpuno informisan o svim aspektima ove procedure pre nego što se donese konačna odluka. Konzultujte se sa lekarima i stručnjacima iz banke matičnih ćelija kako biste doneli najbolju odluku za vašu porodicu.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.