Kompletan vodič za negu kože tokom godišnjih doba

Višnjica Blog 2024-08-27

Sve što treba da znate o brizi za kožu tokom godišnjih doba. Saveti za čišćenje, hidrataciju i zaštitu kože, piling, maske i ishranu za zdrav i blistav ten.

Kompletan vodič za negu kože tokom godišnjih doba

Prolećna i letnja nega kože

Kada prođu hladni zimski dani, koža zahteva posebnu negu. Čišćenje mora postati češće, a kreme vlažnije i sa zaštitnim faktorom. Lice bi tokom trajanja toplih dana trebalo umivati vodom i blagim sapunom dva puta dnevno, a barem jednom u sedam dana bi trebalo uraditi piling.

Zašto je piling važan?

Koža se neprestano obnavlja – nove ćelije nastaju u unutrašnjem sloju epiderma i postupno izbijaju ka površini kože. Na kraju svog životnog veka, koji traje oko 20 dana, te ćelije se odvajaju i potrebno ih je ukloniti da bi ten ponovo postao blistav. Koristite preparate sa prirodnim ili sintetičkim mikročesticama (komadići koštice kajsije, šećer, so) koji odgovaraju vašem tipu kože. Nikada ne trljajte jako vrhovima prstiju.

Prirodni tretmani

Kožu možete tretirati kukuruznim brašnom pomešanim sa mlakom vodom, mlekom ili tečnim sapunom. Nakon pilinga, obavezno nanesite hidratantnu masku koja će smekšati kožu i dati joj svež izgled. Maska može biti kupovna ili je napravite sami:

  • Umutite jedno celo jaje i nanesite ga na lice, vrat i dekolte. Ostavite da stoji oko 20 minuta, a potom isperite mlakom vodom.
  • Kvasac sa nekoliko kapi mleka je odličan protiv masne kože i mitisera.
  • Kolutovi krastavca ili izgnječena jagoda hidriraju kožu i daju joj svež izgled.

Ishrana i unos tečnosti

Pojačajte unos tečnosti u organizam – pijte vodu, ceđene sokove, rashlađene čajeve. Zeleni čaj sa nekoliko kapi limuna je provereni čistač organizma. Čaj od kamilice je blagotvoran – možete ga piti i umivati se njime.

Zimska nega kože

Tokom vetrovitih i hladnih dana, koži su potrebne kreme koje je hrane i daju joj neophodnu masnoću. Kada dođe proleće, pređite na hidratantne kreme, ali se pre kupovine konsultujte sa dermatologom. Takođe, trudite se da tokom dana koristite kreme sa zaštitnim faktorom kako biste opušteno uživali u suncu.

Kupke za negu kože

Kupke ne samo što neguju kožu već i relaksiraju, budu čula, pojačavaju cirkulaciju i čine kožu mekom i elastičnom. Nega tela, posebno ona kozmetička, bazira se na vodi. Tuširanje toplom vodom trebalo bi da bude deo svakodnevne higijene.

Prirodne kupke

Kupke možete napraviti i sami bez mnogo ulaganja novca. Kupka od jogurta:

  1. Pomešajte čašu jogurta ili kiselog mleka sa kašikom meda i kašikom soli.
  2. Napravite ujednačenu masu kojom ćete istrljati celo telo masažom od pet minuta.
  3. Lezite u kadu s toplom vodom petnaestak minuta i opuštajte se.
  4. Potom se istuširajte prvo toplom, a zatim hladnijom vodom.

Važnost vitamina za zdravlje kože

Koža ima površinu od 1,7 do 2 m² i čini 18% ukupne težine tijela. Njena uloga je zaista velika jer ima zaštitnu i osjetilnu ulogu, a njen izgled je estetski bitan. Sve veća zagađenost zraka, hrana koju konzumiramo i stresan način života krivci su za sve veću prisutnost ozbiljnih kožnih problema.

Ključni vitamini za kožu

  • Vitamin A – sadrže ga papaja i mrkva. Ima antioksidativni učinak i zadržava mladolik izgled kože bez bora.
  • Vitamini B skupine – nalaze se u jogurtu, grašku, gljivama, leći, siru, bademima, mesu, ribi, žitaricama. Neophodni su za čistu kožu i obnovu stanica.
  • Vitamin E – nalazi se u maslinovom ulju, klicama, bademima, lješnjacima, tamnozelenom povrću, jajima i mleku. Pomaže zacjeljivanju rana i obnovi kože.
  • Vitamin C – sadrži južno voće, zelena salata, naranče, brokula, rajčica, maline, ribizli. Neophodan je za proizvodnju kolagena.

Mitovi i istine o nezi kože

Loše navike koje koža ne voli

  1. Piling sa zrnastim preparatima – mogu prouzrokovati mikro-oštećenja ćelija. Bolje koristiti smešu sode bikarbone i tople vode.
  2. Dugi topli tuševi – uklanjaju površinski masni sloj koji čuva vlažnost kože.
  3. Bore oko očiju – stalni mišićni pokreti (škiljenje, naprezanje očiju) dovode do nastanka neizbrisivih bora.
  4. Spavanje na strani ili stomaku – može dovesti do gubitka elastičnosti kože.

Zaključak

Nega kože je ključna tokom cele godine, a svako godišnje dobe zahteva prilagođene postupke. Redovno čišćenje, hidratacija, piling i pravilna ishrana osnovni su koraci ka zdravom i blistavom tenu. Ne zaboravite da se pre upotrebe novih preparata konsultujete sa stručnjakom, a ukoliko primetite bilo kakve promene na koži, obavezno posetite dermatologa.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.