Hemijski piling lica - Sve što treba da znate pre nego što probate
Kompletan vodič kroz hemijske pilinže lica. Saznajte koje vrste pilinga postoje, kako se pravilno pripremiti, koliko traje oporavak i kakve rezultate možete očekivati.
Hemijski piling lica - Sve što treba da znate pre nego što probate
Hemijski pilinži lica postali su jedan od najpopularnijih estetskih tretmana u dermatologiji. Ovaj postupak može značajno poboljšati izgled kože, rešiti probleme poput akni, ožiljaka, hiperpigmentacije i finih borica. Međutim, pre nego što odlučite da probate hemijski piling, važno je da budete dobro informisani o svim aspektima ovog tretmana.
Šta je hemijski piling?
Hemijski piling je tretman koji koristi različite vrste kiselina kako bi se uklonio površinski sloj mrtvih ćelija kože, stimulisala regeneracija i poboljšala tekstura kože. Postoje različite vrste hemijskih pilinga, od blagih do dubokih, a izbor zavisi od tipa problema koje želite da rešite i tipa vaše kože.
Vrste hemijskih pilinga
1. Blagi pilinzi (površinski)
Koriste niže koncentracije kiselina kao što su glikolna, mlečna ili salicilna kiselina. Idealni za mladu kožu sa manjim problemima, daju blago osveženje i čišćenje pora.
2. Srednje duboki pilinzi
Najčešće koriste TCA (trihlor-sirćetnu kiselinu) u koncentracijama od 20-35%. Efikasni su za ožiljke od akni, umerenu hiperpigmentaciju i fine bore. Zahtevaju 7-10 dana oporavka.
3. Duboki pilinzi
Koriste jake kiseline poput fenola ili visoke koncentracije TCA (50-100%). Rešavaju duboke ožiljke i izražene bore, ali zahtevaju duži oporavak (2-4 nedelje) i profesionalno nadgledanje.
Kada je najbolje vreme za hemijski piling?
Optimalno vreme za hemijski piling je od oktobra do marta, kada je sunčeva aktivnost najmanja. Koža posle pilinga je izuzetno osetljiva na UV zračenje i izlaganje suncu može dovesti do trajnih fleka.
Kako se pripremiti za tretman?
Preporučuje se da 4-6 nedelja pre pilinga počnete sa upotrebom preparata sa tretinoinom ili glikolnom kiselinom kako bi se koža pripremila i postigao bolji efekat. Takođe, izbegavajte depilaciju i agresivne tretmane nedelju dana pre pilinga.
Tok postupka
Tretman obično traje 15-30 minuta. Dermatolog najpre temeljno čisti lice, zatim nanosi kiselinu koja ostaje na licu određeno vreme (od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, zavisno od jačine). Osećaj peckanja je normalan, a kiselina se zatim neutrališe ili ispere.
Oporavak i negu posle pilinga
Nakon tretmana, koža će biti crvena i otečena (posebno kod jačih pilinga). U narednih 3-7 dana koža će se početi ljuštiti. Ključni saveti za oporavak:
- Ne čačkajte i ne skidajte kožu na silu
- Redovno mažite pantenol ili preporučene kreme za oporavak
- Izbegavajte sunce i koristite SPF 50+
- Ne koristite šminku dok se koža potpuno ne oporavi
- Umivajte lice blagim sredstvima
Kakve rezultate možete očekivati?
Posle pilinga koža postaje:
- Gladkija i mekša
- Manje vidljive pore i mitiseri
- Ujednačen ten (hiperpigmentacije postaju svetlije)
- Poboljšana tekstura kože (ožiljci postaju plići)
- Smanjene fine bore
Koliko tretmana je potrebno?
Za vidljive rezultate obično je potrebno 3-6 tretmana u seriji, sa razmacima od 3-4 nedelje. Kod dubokih ožiljaka, kombinacija pilinga sa laserima ili dermapenom daje najbolje rezultate.
Ko ne bi trebao da radi hemijski piling?
Hemijski piling nije preporučljiv za:
- Trudnice i dojilje
- Osobe sa aktivnim upalnim procesima na licu
- Osobe koje koriste određene lekove (npr. izotretinoin)
- Osobe sa povređenom kožom ili herpesom
- Osobe sa određenim kožnim oboljenjima
Gde raditi hemijski piling?
Uvek birajte iskusne dermatologe ili estetske centre sa dobrom reputacijom. Izbegavajte kozmetičke salone za srednje i duboke pilinze jer zahtevaju stručno znanje i iskustvo.
Hemijski piling može biti transformativan tretman za vašu kožu, ali samo ako se izvede pravilno i pod stručnim nadzorom. Uvek konsultujte dermatologa pre odluke o tretmanu i pridržavajte se svih preporuka za oporavak kako biste postigli optimalne rezultate.