Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Višnjica Blog 2024-07-16

Sve informacije o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - šta su, kako se prenose, klinička slika, dijagnostika i savremeni načini lečenja. Da li vakcine protiv HPV-a zaista deluju?

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi i kako nastaju?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus) koji inficira epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa.

Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju obične kožne bradavice, dok oko 30 tipova uzrokuje polne kondilome. Najopasniji su tipovi 16, 18, 31 i 45 koji mogu dovesti do razvoja kancera, dok tipovi 6 i 11 obično izazivaju vidljive kondilome bez rizika od malignog preobražaja.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi:

  • Seksualnim kontaktom (čak i blagim dodirom sluzokoža)
  • Vertikalno sa majke na dete tokom porođaja
  • Retko oralnim seksom (kondilomi u ustima)
  • Autoinokulacijom (prenos sopstvenim rukama na druge delove tela)

Inkubacija može trajati od mesec dana do godinu dana nakon infekcije.

Klinička slika i simptomi

Kondilomi se najčešće javljaju:

  • Kod žena: na zadnjem zidu vagine, malim i velikim usnama, perineumu
  • Kod muškaraca: na penisu, frenulumu, otvoru uretre
  • Kod oba pola: oko anusa, ređe u grlu

Izgledaju kao mekane, izdužene papilomatozne izrasline beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Mogu uzrokovati svrab, nelagodnost, specifičan miris, a ponekad i krvavljenje.

Dijagnostika i važnost drugog mišljenja

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a potvrđuje histološkim i imunološkim testovima. Važno je naglasiti da su česte pogrešne dijagnoze - neki lekari mogu pogrešno identifikovati polipozu ili druge promene kao kondilome i obrnuto.

Preporučuje se uvek tražiti mišljenje više stručnjaka pre početka bilo kakve terapije, jer su terapije često invazivne i dugotrajne.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje je individualno i može uključivati:

  1. Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom (ponavlja se svaka 3-4 dana)
  2. Laser - posebno efektan za unutrašnje kondilome
  3. Hirurško uklanjanje
  4. Topikalni lekovi (podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil)

Problem sa lečenjem je čest recidiv - virus ostaje u telu i može se ponovo manifestovati. Važno je izbegavati polne odnose tokom terapije kako ne bi došlo do širenja infekcije.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog promena u imunom sistemu. Lečenje se mora sprovoditi čitavu trudnoću, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako postoje promene na grliću materice, vaporizacija se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja.

HPV vakcine - prevencija kancera grlića materice

U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv najopasnijih tipova HPV-a. Vakcine se daju u tri doze i najefikasnije su ako se prime pre prvog seksualnog kontakta (preporučuje se devojkama od 9 do 26 godina).

Iako vakcine ne leče postojeću infekciju, one sprečavaju infekciju onim tipovima HPV-a koji uzrokuju rak. Cena jedne doze vakcine je oko 150 evra, a za kompletnu zaštitu potrebne su tri doze.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju neprijatnu i često stigmatizovanu bolest, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je ne paničariti nakon prve dijagnoze, potražiti drugo mišljenje i slediti terapiju koju je predložio lekar. HPV vakcinacija predstavlja važan korak u prevenciji raka grlića materice, posebno za mlade osobe.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.